MASECKI/ZIMPEL

„z Katalogu Ptaków”

Wybitny, francuski kompozytor, organista i pedagog Olivier Messiaen był jednym z największych awangardzistów, nowatorów i poszukiwaczy w muzyce współczesnej. Jego bogatą i różnorodną twórczość wypełnia wyjątkowa mistyka nasycona pierwiastkiem sacrum. „Nie ma prawdziwej muzyki świeckiej, ani prawdziwej muzyki sakralnej, lecz jedynie rzeczywistość widziana z dwóch różnych stron” – powiedział kiedyś Messiaen i ta kwestia doskonale definiuje muzykę Mistrza, wyraża jego duchowe widzenie świata, z całą złożonością prawd i emocji, w zgodzie z naturą. Sam siebie uważał za ucznia natury, co na pewno miało wpływ na jego fascynację śpiewem ptaków. W 1952 roku napisał eksperymentalny utwór Le Merle Nor / Czarny Kos, który bazował na śpiewie kosa. Z czasem Messiaen włączał śpiew ptaków do większości swoich kompozycji, powoli stawał się on ich najważniejszym elementem. Zaowocowało to wydanym w 1958 roku zbiorem 13 utworów, wyszukanych poematów dźwiękowych, któremu Messiaen nadał tytuł Katalog Ptaków / Catalogue d’oiseaux.

Po „ptasie” kompozycje Messiaena, sięgnęło dwóch gigantów naszej muzyki improwizowanej, Marcin Masecki i Wacław Zimpel. To jedni z najbardziej oryginalnych i wszechstronnych muzyków. Ich twórcza aktywność obejmuje bardzo szerokie spektrum stylistyczne, a mistrzowskie łączenie gatunków stało się znakiem rozpoznawczym. Obaj są wybitnymi instrumentalistami: Masecki gra na wszelkich instrumentach klawiszowych, a Zimpel, rozpoczynając karierę jako klarnecista obecnie jest wszechstronnym multiinstrumentalistą. Obaj są doskonałymi, wyrafinowanymi aranżerami i kompozytorami o nieokiełznanej wyobraźni.

Przygotowując specjalnie na Festiwal projekt „z Katalogu Ptaków” artyści odczytują Messiaena absolutnie po swojemu, z ogromną wrażliwością i na miarę muzyki XXI wieku. Proponują wsłuchanie się w brzmienie natury, uchwycenie jej niemal nieziemskiego wymiaru

Informacje o koncercie:

Kiedy:

22 października 2019
godz. 19.30

Gdzie:

Studio Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego
ul. Z. Modzelewskiego 59
02-679 Warszawa

Bilety:

Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja bezpłatnych biletów. Ilość miejsc jest ograniczona.